Свака трећа жена у Србији жртва физичког насиља
Једна од три жене у Србији била је жртва неког облика физичког насиља, а свака друга психичког насиља, саопштила је данас виша саветница у владином Координационом телу за родну равноправност Љиљана Лончар.
У просеку на сваких 10 дана је убијена по једна жена, а од свих њих је само 10 одсто затражило помоћ или пријавило насиље, навела је Лончар на Конференцији „Партнерством у борби против трговине људима и свих облика родно-заснованог насиља" која је одржана у амбасади Француске.
Како је додала, према анкетама 65 одсто жена и деце миграната, које су прошле кроз Србију, било је раније изложено насиљу, а само једна петина знала је коме треба да пријави насиље.
Подсетила је да је прошле године усвојен Закон о породичном насиљу, као и да ће од септембра почети примена новог Закона о странцима.
Лончар је истакла да Координационо тело успешно сарађује са невладиним организацијама које се баве борбом против насиља и трговине људима, указујући да је мултисекторски рад неопходан за даљи напредак.
Директорка удружења за борбу против трговине жена „Атина” Мирјана Савић сматра да нема родне равноправности без равноправности у друштву, као и да неће бити напретка “ако се не побунимо против насиља”.
„Атина” је, како је навела, за 15 година рада пружила подршку за више хиљада жена и девојчица које су биле жртве трговине људима.
Посебно се осврнула и на мигранте као избегличку популацију.
„Од 162 испитане жене, већина њих је рекла да је трпела партнерско насиље, али и насиље кријумчара”, навела је Савић, указујући да те жене имају високу толеранцију на бол и насиље.
Навела је пример да је једна миграткиња рекла да је удата са девет година, а прво дете је родила са 11.
Гордана Стефановић из канцеларије Заштитника грађана је рекла да се та институција тим проблемом бави у циљу смањења насиља на минимум.
Заштитник грађана у оквиру својих механизама може да препоручи надлежним институцијама - влади, скупштини... шта може да се промени у систему у циљу побољшања ситуације, навела је Стефановић.
Амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолини истакао је да је „Француска сада и увек” уз Србију и да ће јој и даље пружати помоћ у борби против насиља и свим облицима организованог криминала међу којима је и трговина људима.
Он сматра да начин на који се Србија бори против насиља може да се још побољша, похваливши рад „Атине”.
На конференцији су представљени подаци према којима су 35-40 хиљада жена у Француској жртве секс трафикинга, од којих је 90 одсто њих под контролом криминалних група.
Скоро 10.000 жртава су млађе од 18 година, а 92 одсто су жене. (Извор: Вечерње новости)
« Назад