Видеоконференцијско сведочење омогућава заштиту жртве и квалитетнији поступак
Случајеви трговине људима у овој години су најбројнији поступци у Вишем суду у Новом Саду у којима су оштећени добијали статус посебно осетљивих сведока и могућност да сведоче путем видео-конференцијске везе у кривичном поступку. Исти је случај и у Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду где је само у овој години покренуто чак 12 поступака везаних за трговину људима, са већим бројем оштећених. То указује да је током пандемије короне и у Србији и Војводини, као и у свету, уочен тренд повећања кривичних дела трговином људима.
Свима њима, као и оштећенима у другим случајевима тешких кривичних дела, међу којима су већ годинама најбројнији они против полних слобода, насиља у породици, трговине људима, изнуде и разбојништва, од овог пролећа омогућено је да сведоче ван суднице и директног сусрета са окривљеним, тако што исказе дају у посебно опремљеним просторијама и посредством најсавременије видеоконференцијске опреме.
„Захваљујући овако организованом видеоконференцијском сведочењу избегава се секундарна виктимизација жртве, обезбеђује квалитетнији исказ, а тиме и квалитетнија пресуда“ – рекао је председник Вишег суда у Новом Сад Мирослав Алимпић, на вебинару за медије „Значај и начин функционисања видеоконференцијског сведочења у кривичним поступцима“.
Опрему Вишег суда у Новом Саду, користе и новосадско Окружно и Више тужилаштво што, према Алимпићевим речима, обезбеђује да кроз значајно мање трауматско искуство прође већи број оштећених.
Опремање просторија и видеоконференцијска опрема обезбеђена је за 5 виших судова у Србији кроз Пројекат „Подршка жртвама и сведоцима кривичних дела у Србији“, који као изабрани партнер Министарства правде реализује Мисија ОЕБС-а у Србији, а финансира ОЕБС.
Свим оштећенима на располагању је Служба за помоћ и подршку жртвама и сведоцима чију психолошку и логистичку подршку је добило 187 оштећених.
„Служба жртвама емотивну и логистичку подршку пружа пре, за време и током судског поступка, а искуство показује да им много значи то што у посебној, пријатној просторију и у пријатељској атмосфери имају прилику да добију све информације о улози сведока у судском поступку и начину на који се одиграва сведочење посредством видеоконференцијске везе, те дакле и без непосредног контакта са оптуженим“ – каже Јелена Остојин, службеник за подршку жртвама и сведоцима кривичних дела у Вишем суду у Новом Саду.
Стручни сарадник Службе за помоћ и подршку у току разговора са сведоком не улази у садржину његовог исказа и не даје правне савете, већ појашњења о улози сведока у кривичном поступку, начину на који ће му бити постављена питања пред судом, објашњења правне терминологије и остале правне информације од значаја за сведочење.
« Назад